|
Kaikkien rengasvalmistajien renkaissa on renkaan olka-alueella merkintä, joka osoittaa kulumisvaroittimen sijainnin. Kulumisvaroittimet ovat renkaan kehälle pintakuvion urien väliin sijoitettuja koholla olevia pieniä kumipalkkeja.
Rengas on suositeltavaa vaihtaa viimeistään silloin, kun kulutuspinnan kumi on tasan kulumisvaroittimien kanssa, sillä tällöin urasyvyys on hyvin lähellä lain edellyttämää minimiä (kesärenkaassa 1,6 mm ja talvirenkaassa 3 mm).
On hyvä myös muistaa, että vaikka kuviouraa olisikin jäljellä yli lain salliman minimin, ajonopeus ja ajotapa kannattaa suhteuttaa renkaiden kuntoon, erityisesti märällä ajoalustalla. Euromaster suosittelee, että turvallisen ajon takaamiseksi kesärenkaat on hyvä vaihtaa silloin, kun kulutuspintaa on jäljellä 4 mm, talvirenkaat silloin, kun kulutuspintaa on jäljellä 5 mm.
On tärkeää tarkistaa urasyvyys säännöllisesti. Samalla voi tutkia mahdolliset pullistumat, viillot ja halkeamat.
Tarkistamme renkaasi ja niiden kunnon lähimmässä Euromaster-palvelupisteessä veloituksetta. |